Mirė se vjen te Rruga

Parathėnie

Tė pėrmendurit e fjalės ‘ varėsia prej drogės,dhėnie pas drogės”ose tė fjalės’sjejlla qė formon shprehi/zakon’te shumica e njerėzve shkakton huti dhe konfuzion ose ata do tė ndjehen tė pakėndshėm.Varėsia prej drogės ėshtė njė nga ato ēėshtje tė vėshtira me tė cilėn pėrballojmė, ballafaqohemi ēdo ditė, mirėpo prapė se prapė ne dijmė shumė pak pėr kėtė.

Ndoshta ti e njeh dikend i cili ėshtė i varur nga droga ose nga sėmundjet tjera varėse tė pėrmendura nė faqet vijuese tė mėposhtme,ose ndoshta je ti  vetė ai.Ndoshta ju e keni  vizituar faqėn tone nė net sepse ju jeni duke kėrkuar pėr udhėheqje, drejtim pėr atė se  si dhe ēfarė do tė ndėrmerrni njė veprim pauses,ose ju jeni vetėm kurreshtar dhe dėshironi disa informata dhe kėshtu mund te kuptoni mė shumė.

Ndoshta ju keni qenė duke pėrleshur me njė ‘sėmundje tė varėsisė’ tė posaēėm,tė veēant ose tė sjelljes sė pahijshme, pėr shumė vite dhe ti je i zėnė, kapur me sindromin e quajtur dera rrotulluese,ose pėrpiqesh qė tė dorėzohesh para se ajo tė josh dhe tė tėrheq ty pėrsėri.Ndoshta ti ke pasur sukses ta kontrollosh njė sėmundje tė varėsisė, siē ėshtė bixhozi ose tė punės shumėorėshe pas orarit dhe tani ju dėshironi tė kontrolloni pirjen e duhanit,cigareve ose shprehive , zakoneve tė ngrėnjės sė ushqimit, merre parasysh ,nė konsideratė se me diēka  qė ti kėnaqesh, mund aktualisht tė ketė ndikim nė shėndetin tėnd.

Ēfarėdo qofshin arsyet e tua, ti me gjasė do tė pėrjeton njė varg ndjenjash gjerėsa je duke shikuar kėtė faqėn tonė.Fjala ‘ sėmundje tė varėsisė’ ėshtė fjalė shumė e lartė emocionale dhe ngarkuese dhe thėrret , ndjellė fotografi tė gjalla tė njerėzve tė dehur me alkohol  mbi ulėset nė park ose pėrdoruesin e drogės duke marrė, injektuar heroinė  nė venat e tij/saj.Kėto fotografi mund tė jenė me miliona kilometra(milja)larg jush,ose ndoshta nuk janė.Kėto ndjenja janė tė zakonshme nė mėnyrė tė pėrkryer.Ajo mund tė bėhet njė pėrvojė e frikshme duke imagjinuar,parafytyruar jetėn pa kėto pėrkrahje tė pėrditshme dhe tė rregullta, tė cilat shpesh bėhen pjesa themelore,thelbėsore tė jetės sonė.Pėr disa njerėz,pėr tė jetuar pa zakonet,adetet dhe shprehitė e tyre nuk ėshtė as njė zgjedhje,variant e lėre mė diēka mė shumė.Tė tjerėt nuk do tė pranojnė mendimin pėr tė qenė nėn kotrollin e aktiviteteve tė posaēme dhe tė veēanta.Nė qoftė se ti vuan nga ‘ sėmundja e varėsisė ‘, ose e njeh dikend qė ėshtė nėn vuajtjėn e varėsisė dhe kėrkon ndihmė dhe shėrim, kjo mund tė jetė hapi yt i pare.Ndonjė herė, vetėm kur njė individ pėrpiqet qė tė dorėzohet,t'a braktis atė zakon, atėherė ata kuptojnė a vuajnė nga sėmundja e varėsisė apo jo

Kapėrcimi , shėrimi i ‘ sėmundjės sė varėsisė ‘, ose tė sjelljės sė fiksuar,ngulitur,ose marrja dhe zgjedhja e vendimeve alternative,ėshtė njė proces,jo njė ngjarje e menjėhershme.Ky kapėrcim nuk ndodh mbrenda natės por mund tė zgjat shumė javė,muaj ose vite.Vetėdijėsimi, ndėrgjegjėsimi dhe njohja dhe pranimi se ‘sėmundja e varėsisė’dhe shtytja dhe shtrengimi ėshtė problem, ėshtė vlerėsuar nga shumė veta si hapi i pare dhe mė i vėshtirė.

Lirimi dhe ēlirimi nga sėmundja e juaj e varėsisė ėshtė i mundur.Vullneti duhet patjetėr tė ekzistoj, gjendet brenda teje,dhe dėshira jote pėr t'u ndryshuar,ndoshta si rezultat dhe rrjedhojė i tė qenurit tė shtytur, nxitur pėr t'a ndryshuar jetėn tėnde,duke marrė parasysh situatėn tėnde tė posaēme dhe tė veēantė.Ose ndoshta ti ende nuk ke shkuar aq larg pėr momentin, Falendero Zotin,dhe ti dėshiron tė ndalesh qė tė mos tė shkosh mė tutje.Ndoshta ti je i vetėdijshėm se je duke shpenzuar mė shumė e mė shumė tė holla ose kohė pėr ketė.Ndihma ėshtė e arritshme.Hapi i pare dhe ndoshta mundėsisht hapi mė i vėshtirė ėshtė ballafaqimi me ‘ ēėshtjėn tėnde’,prano se ky ėshtė njė problem se sa ėshtė thjeshtė njė ēėshtje.Pastaj ti mund tė fillosh tė pėrpiqesh dhe t'a zgjidhėsh kėtė.Ky ndoshta mund t'a pėrfshin ndarjen e problemit me dikend tjetėr.Si tė Krishterė qė jemi ne e dijmė njė burim shumė tė mire.Ky burim ėshtė Rruga – e Vėrteta dhe Jeta ( Ungjilli sipas Gjonit 14 vargu 6 ) ju jeni tė mirėseardhur pėr tė zbuluar me shumė!

Pa marrė parasysh se ēka ke vendosur, atje ē'do herė ėshtė dikush qė mund tė ndihmon dhe tė kėshillon.Tė lutem mos nguro tė na kontaktoni neve nė qoftė se ti dėshiron qė situatėn tėnde ta mbash tė fshehur nga shokėt dhe familja jote nė kėtė faze tė zhvillimit.


Website design by Wayne Spicer